Barzani, İbadi’yle Diyalog Masasına Oturacak!

0
370

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Bakanlar Kurulu, Irak başbakanı Haydar el-İbadi’nin diyalog davetini kabul ettiklerini belirtti.

IKBY Bakanşar Kurulu bugün Başbakan Nerçivan Barzani başkanlığında toplandı. Başta Kerkük olmak üzere diğer gerilimli bölgelerde yaiamam terör olaylarının ele alındığı toplantıdan sonra yapılan açıklamada, İbadi’nin diyalog çağrısına yanıt verildi.

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, İbadi’nin Irak Anayasa’sı çevresinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözülmesi için yaptığı diyalog çağrısını, dostluk ve ittifak çevresinde değerlendirmeye ve tartışmaya hazır olduğunu belirtildi. Aynı zamanda ululararası toplulukların da, Erbil ve Bağdat arasında gelişecek olan diyaloglara çift taraflı destek vermesini, istedi.  Kürdistan Bölgesi’nin kırılgan ve tehlikeli bir süreç beklediğini belirtildi. IKBY, Kürdistan halkının geçmişte daha zorlu süreçleri aştığını ve bugünleri de aşacağından emin olduğunu belirtti. Kürt halkının iradesi silahlı güçlerle kırılamayacak kadar güçlü olduğunu belirtildi. Irak’taki sorunların çözümünün askeri operasyonlar olmadığı da eklendi.

Öbür yandan İbadi’nin çağrısına cevap verilmesinin, seçimlerin askıya alınmasından ve yurt dışı desteklerinin azalmasından sonra kabul edilmesi dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz